Description
- All welded construction
- Constructed of 1″, 16-gauge steel tube
- Powder-coated paint
- Durable Kleton blue enamel finish


Login to view prices
Category: Material Handling & Storage > Trucks > Hand Truck |
SKU: MH301| Weight | 23.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4 × 1 × 1.75 in |
| UOM | Each |
| Handle Type | Continuous |
| Frame Material | Steel |
| Nose Plate Dimensions | 14" W x 9" D |
| Wheel Material | Pneumatic |
| Wheel Size | 10" H x 3" W |
| Capacity | 600 lbs. |
| Overall Height | 48" |
| Overall Width | 21.5" |