Description
- All welded construction
- Constructed of 1 1/4″, 14 gauge steel tube
- Powder-coated paint
- Durable Kleton blue enamel finish


Login to view prices
Category: Material Handling & Storage > Trucks > Hand Truck |
SKU: MK730| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.91666 × 0.83333 × 1.66666 in |
| UOM | Each |
| Handle Type | Dual |
| Frame Material | Steel |
| Nose Plate Dimensions | 14" W x 8" D |
| Wheel Material | Mold on Rubber |
| Wheel Size | 8" H x 2" W |
| Capacity | 1000 lbs. |
| Overall Height | 46" |
| Overall Width | 20" |