Description
- All Welded construction
- Constructed of 1″ steel tube
- Powder-coated paint
- Durable Kleton blue enamel finish


Login to view prices
Category: Material Handling & Storage > Trucks > Hand Truck |
SKU: MN389| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.91666 × 0.83333 × 1.83333 in |
| UOM | Each |
| Handle Type | Dual |
| Frame Material | Steel |
| Nose Plate Dimensions | 14" W x 9" D |
| Wheel Material | Flat-Free |
| Wheel Size | 10" H x 3-1/2" W |
| Capacity | 600 lbs. |
| Overall Height | 46" |
| Overall Width | 22" |