Description
- Heavy-duty polyurethane tread bonded to cast iron core steering wheels and rollers provide superior performance
- 2-year limited warranty;


Login to view prices
Category: Material Handling & Storage > Pallet Trucks > Hydraulic Pallet Truck |
SKU: MJ485| Weight | 166 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.08333 × 4.83333 × 1.75 in |
| UOM | Each |
| Fork Length | 42" |
| Frame Width | 20.5" |
| Capacity | 5500 lbs. |
| Frame Material | Steel |
| Fork Width | 6-1/4" |
| Raised Height | 7.75" |
| Lowered Height | 2.9" |