Description
- Ideal for light-duty palletizing and bundling
- Lightweight, easy-to-use and recyclable


Login to view prices
Category: Packaging & Shipping > Strapping > Plastic Strapping |
SKU: PF985| Weight | 36.13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.975 × 0.56666 × 1.94166 in |
| UOM | Roll |
| Material | Polypropylene |
| Grade | Manual |
| Strap Width | 1/2" |
| Length | 5600' |
| Colour | Black |
| Core Dimensions | 16" x 6" |
| Break Strength | 750 lbs. |