Description
- Ideal for medium to heavy-duty palletizing
- Moisture-resistant, safe to handle and recyclable
- Approved by the Association of American Railroads (AAR)


Login to view prices
Category: Packaging & Shipping > Strapping > Plastic Strapping |
SKU: PG561| Weight | 58.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 0.5 × 2 in |
| UOM | Each |
| Material | Polyester |
| Grade | Manual |
| Strap Width | 5/8" |
| Length | 3500' |
| Colour | Green |
| Core Dimensions | 16" x 6" |
| Break Strength | 1400 lbs. |