Description
- Ideal for medium to heavy-duty palletizing
- Moisture-resistant, safe to handle and recyclable


Login to view prices
Category: Packaging & Shipping |
SKU: DAB206-S| Unit Description | Coil |
|---|---|
| Material | Polyester |
| Grade | Manual |
| Strap Width | 3/4" |
| Length | 3000' |
| Colour | Green |
| Core Dimensions | 16" x 6" |
| Break Strength | 1800 lbs. |
| Strap Thickness | 0.04" |
| Coils/pallet | 28 |
| Sold per | Pallet |
| Priced per | Coil |