Description
- Heavy-duty polyurethane tread bonded to cast iron core steering wheels and rollers provide superior performance
- Constructed with a hand brake


Login to view prices
Category: Material Handling & Storage > Pallet Trucks > Brake Pallet Truck |
SKU: MP611| Weight | 167.0001 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.85 × 1.85 × 1.85 in |
| UOM | Each |
| Fork Length | 48" |
| Frame Width | 27" |
| Capacity | 5500 lbs. |
| Frame Material | Steel |
| Fork Width | 6.25" |
| Raised Height | 7.75" |
| Lowered Height | 2.9" |