Description
- Constructed of 1 1/4″, 14-gauge steel tubing
- Powder-coated


Login to view prices
Category: Material Handling & Storage > Trucks > Hand Truck |
SKU: MA376| Weight | 40.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.375 × 1.79166 × 1.95833 in |
| UOM | Each |
| Handle Type | Dual |
| Frame Material | Steel |
| Nose Plate Dimensions | 8" W x 12" D |
| Wheel Material | Rubber |
| Wheel Size | 10" H x 2" W |
| Capacity | 1000 lbs. |
| Overall Height | 52" |
| Overall Width | 20" |