Description
- Strong lightweight hand truck provides exceptional durability and versatility
- Weld-free construction for easy maintenance
- Shipped knocked down


Login to view prices
Category: Material Handling & Storage > Trucks > Hand Truck |
SKU: MN027| Weight | 24.09 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.29166 × 0.85833 × 1.125 in |
| UOM | Each |
| Handle Type | P-Handle |
| Frame Material | Aluminum |
| Nose Plate Dimensions | 18" W x 7-1/2" D |
| Wheel Material | Mold on Rubber |
| Wheel Size | 8" H x 2" W |
| Capacity | 500 lbs. |
| Overall Height | 48" |
| Overall Width | 21" |