Description
- Strong lightweight hand truck provides exceptional durability and versatility
- Weld-free construction for easy maintenance
- Shipped knocked down


Login to view prices
Category: Material Handling & Storage > Trucks > Hand Truck |
SKU: MN028| Weight | 27.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.29166 × 0.875 × 1.10833 in |
| UOM | Each |
| Handle Type | P-Handle |
| Frame Material | Aluminum |
| Nose Plate Dimensions | 18" W x 7-1/2" D |
| Wheel Material | Pneumatic |
| Wheel Size | 10" H x 3" W |
| Capacity | 500 lbs. |
| Overall Height | 52" |
| Overall Width | 18" |