Description
- Lifts to full height with only four pumps when empty
- Two-speed pump automatically switches to low-speed operation
- Allows forks to quickly rise to upper pallet boards for quicker operation
- Ships pre-assembled


Login to view prices
Category: Material Handling & Storage > Pallet Trucks > Hydraulic Pallet Truck |
SKU: MP776| Weight | 0.0011 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1 × 1 × 1 in |
| UOM | Each |
| Fork Length | 48" |
| Frame Width | 27" |
| Capacity | 5500 lbs. |
| Frame Material | Steel |
| Fork Width | 6-1/4" |
| Raised Height | 7.5" |
| Lowered Height | 3" |