Description
- Ideal for medium to heavy-duty palletizing
- Moisture-resistant, safe to handle and recyclable
- Approved by the Association of American Railroads (AAR)


Login to view prices
Category: Packaging & Shipping > Strapping > Plastic Strapping |
SKU: PG175| Weight | 48.65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.86666 × 0.5 × 1.86666 in |
| UOM | Roll |
| Material | Polyester |
| Grade | Manual |
| Strap Width | 5/8" |
| Length | 4000' |
| Colour | Green |
| Core Dimensions | 16" x 6" |
| Break Strength | 1400 lbs |