Description
- Ideal for light-duty palletizing and bundling
- Lightweight, easy-to-use and recyclable


Login to view prices
Category: Packaging & Shipping > Strapping > Plastic Strapping |
SKU: PF984| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.5 × 0.66666 × 1.45833 in |
| UOM | Roll |
| Material | Polypropylene |
| Grade | Machine |
| Strap Width | 1/2" |
| Length | 9900' |
| Colour | White |
| Core Dimensions | 8" x 8" |
| Break Strength | 300 lbs. |