Description
- All Welded construction
- Constructed of 1″ steel tube
- Powder-coated paint
- Durable Kleton blue enamel finish


Login to view prices
Category: Material Handling & Storage > Trucks > Hand Truck |
SKU: MN103| Weight | 28.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.41666 × 4.29166 × 1.58333 in |
| UOM | Each |
| Handle Type | P-Handle |
| Frame Material | Steel |
| Nose Plate Dimensions | 14" W x 9" D |
| Wheel Material | Rubber |
| Wheel Size | 8" H x 2" W |
| Capacity | 600 lbs. |
| Overall Height | 51" |
| Overall Width | 19-1/2" |