Description
- Heavy-duty nylon steering wheels and rollers provide maximum mobility and performance
- Double rollers for easy moving of extra heavy loads
- 2-year limited warranty


Login to view prices
Category: Material Handling & Storage > Pallet Trucks > Hydraulic Pallet Truck |
SKU: MO890| Weight | 254 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.41666 × 4.08333 × 2.25 in |
| UOM | Each |
| Fork Length | 48" |
| Frame Width | 27" |
| Capacity | 11000 lbs. |
| Frame Material | Steel |
| Fork Width | 6-1/4" |
| Raised Height | 5.5" |
| Lowered Height | 3" |