Description
- Ideal for light-duty palletizing and bundling
- Lightweight, easy-to-use and recyclable


Login to view prices
Category: Packaging & Shipping > Strapping > Plastic Strapping |
SKU: PF983| Weight | 28.832 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.44166 × 0.68333 × 1.475 in |
| UOM | Roll |
| Material | Polypropylene |
| Grade | Machine |
| Strap Width | 3/8" |
| Length | 12900' |
| Colour | White |
| Core Dimensions | 8" x 8" |
| Break Strength | 300 lbs. |